W 2019 mamy zmiany związane z przekazywaniem deklaracji na drukach: PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A i PIT-R. Deklaracje PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A oraz PIT-R za 2018 r. przekazywane są do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie do 31 stycznia 2019 r. Sprawdź już teraz co się tak naprawdę zmieniło.
Nowe terminy i sposób przesyłania informacji o dochodach
Początek roku 2019 zaowocuje zmianami w sposobie przesyłania informacji o uzyskanych w poprzednim roku dochodach. Deklaracje, które przekazywaliśmy na formularzach PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, PIT-R od nowego roku przekazujemy wyłącznie drogą elektroniczną do urzędu skarbowego.
Nowe terminy przesyłania informacji o dochodach
W 2019 roku informacje o wypłaconych w 2018 r. dochodach przesyłamy od US wyłącznie elektronicznie, na wysłanie formularzy PIT-8C, PIT-11, PIT-R mamy czas do 31 stycznia 2019 r. Terminy składania rocznej deklaracji PIT-4R, PIT-8AR nie ulegają zmianie, na ich złożenie mamy czas do 31 stycznia 2019 r. W przypadku przesyłania formularza IFT-1/IFT-1R czas na przesłanie to 28 lutego 2019. Pamiętaj, że do końca lutego powinieneś przesłać informację o wypłaconych dochodach.
Podpis formularzy
Wszystkie formularze, które chcemy wysłać do US możemy podpisać podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi w przypadku wysyłania formularzy PIT-8C, PIT-11, IFT-1/IFT-1R, PIT-4R, PIT-8AR, jeżeli są one składane przez osoby fizyczne.
Podpis kwalifikowany – elektroniczny podpis równoważny podpisowi własnoręcznemu. Służy do podpisywania dokumentów i umów, które mają moc prawną.
Podpis danymi autoryzującymi – W przypadku tego podpisu należy podać cechy informacyjne w postaci:
1) Identyfikator podatkowy NIP lub numer PESEL
2) Imię (pierwsze)
3) Nazwisko,
4) Data urodzenia,
5) Kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny.
Jak przesłać formularze?
Podpisane formularze możemy przesłać na 3 sposoby: Pierwszym z nich jest użycie formularza interaktywnego Ministerstwa Finansów, drugim sposobem jest wykorzystanie modułu finansowo-księgowego, trzecim sposobem jest wykorzystanie Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD).
Formularza interaktywnego Ministerstwa Finansów
- wejdź na stronę portalpodatkowy.mf.gov.pl
- pobierz odpowiedni formularz z zakładki e-Deklaracje / Formularze
- wypełnij formularz
- podpisz go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi
- wyślij
Modułu finansowo-księgowego
- wejdź na stronę portalpodatkowy.mf.gov.pl
- pobierz właściwą strukturę logiczną z sekcji Struktury dokumentów XML
- wypełnij formularz
- podpisz go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi
- wyślij dokument ze swojej aplikacji
Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD)
- uruchom odpowiednią aplikację (moduł) zgodnie ze specyfikacją Wejścia – Wyjścia
- wypełnij formularz
- podpisz go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi
- wyślij dokument do UBD