Specjalne dyżury JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Składasz pierwszy raz JPK_VAT za styczeń i nie jesteś pewny jak to dobrze zrobić? Skorzystaj z pomocy przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów! Wyznaczeni pracownicy urzędów skarbowych będą wyjaśniać, jak tworzyć JPK_VAT i korzystać z aplikacji e-mikrofirma. Mikroprzedsiębiorcy pierwszy JPK_VAT za styczeń 2018 r. muszą złożyć do 26 lutego br.

Specjalne dyżury JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Co to jest JPK_VAT?

To zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres.
Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. Więcej o JPK_VAT pisaliśmy w poprzednim artykule na naszym blogu.

Specjalne dyżury JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Krajowa Administracja Skarbowa oraz Ministerstwo Finansów zapewniają pomoc dla przedsiębiorców, którzy do 26 lutego 2018 r. składają pierwszy JPK_VAT za styczeń br. Od 14 do 23 lutego wyznaczeni pracownicy urzędów skarbowych będą wyjaśniać, jak tworzyć JPK_VAT i korzystać z aplikacji e-mikrofirma. Dodatkowo w soboty 17 i 24 lutego w godzinach 9-13 urzędy skarbowe uruchomią dyżury dla mikroprzedsiębiorców. Czynna będzie też infolinia KIS.

Mikroprzedsiębiorcy pierwszy Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) – czyli elektroniczną ewidencję zakupów i sprzedaży VAT za styczeń 2018 r. – muszą złożyć do 26 lutego br. Dlatego od środy 14 lutego do piątku 23 lutego urzędy skarbowe uruchomią specjalne dyżury ekspertów, którzy wyjaśnią podatnikom, jak korzystać z aplikacji e-mikrofirma i odpowiedzą na pytania dotyczące tworzenia oraz przesyłania JPK_VAT. Podpowiedzą również, jak założyć Profil Zaufany (eGO) czyli bezpieczne i bezpłatne narzędzie, które umożliwia elektroniczny kontakt z administracją publiczną i załatwienie wielu spraw on-line, w tym autoryzację plików JPK_VAT.

Szczegółowe informacje o dyżurach zostaną opublikowane na stronach urzędów skarbowych!

Swój urząd skarbowy mogą Państwo znaleźć za pośrednictwem naszego portalu, gdzie można przejść po więcej informacji na oficjalną stronę urzędu w swoim mieście.

Kiedy złożyć JPK_VAT

Informacje o prowadzonej ewidencji w formie JPK_VAT składasz bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy masz czas do pierwszego dnia roboczego) . Jeśli rozliczałeś się do tej pory metodą kwartalną, także prześlesz JPK_VAT co miesiąc.

Przykładowo:

do 26 lutego wyślesz informację za styczeń (bo 25 lutego to niedziela)

do 26 marca wyślesz informację za luty (bo 25 marca to niedziela)

do 25 kwietnia wyślesz informację za marzec itd.

Konsekwencje niezłożenia JPK_VAT

JPK_VAT ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. W przypadku niezłożenia JPK_VAT nasz czyn może zostać potraktowany jako wykroczenie lub przestępstwo więc radzimy jak najszybciej złożyć swój JPK_VAT!