Twój e-PIT – rozliczymy podatek dla Ciebie – Ministerstwo Finansów

Twój e-PIT to nowa usługa, dzięki której podatnik nie będzie już musiał wypełniać wniosków, ani składać deklaracji by rozliczyć swój podatek. Wysłanie corocznej deklaracji będzie ograniczało się do wejścia na portal podatkowy, gdzie na podatnika będzie czekał wypełniony „Twój e-PIT”

Twój e-PIT od 2019

Jak działa Twój e-PIT?

Twój e-PIT nad którym nadal trwają prace, ma w praktyce pomóc podatnikom aby samodzielnie już nie wypełniali deklaracji rozliczeniowej tylko skorzystali z nowej funkcjonalności zaproponowanej przez resort finansów. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulg, które im przysługują już nie będą musieli dostarczać dokumentacji potwierdzającej prawo do przysługujących im ulg bo dokumentacja taka zostanie pobrana z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.

Usługa Twój e-PIT nie jest obowiązkowa!

Usługa Twój e-PIT nie jest obowiązkowa, możesz odrzucić przygotowaną deklarację i rozliczyć się samodzielnie. Pamiętaj, że jeśli z przygotowaną deklaracją w usłudze Twój e-PIT nic nie zrobisz to PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego.

Twój e-PIT – Korzyści

  • Podatnik nie musi samodzielnie sporządzać zeznania podatkowego
  • W przypadku korzystania z przysługujących ulg podatnik nie będzie musiał dostarczać do US dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulgi
  • Podatnik nie musi podpisywać deklaracji
  • Zawsze możesz sprawdzić dane przed zaakceptowaniem deklaracji PIT
  • Podatnik może nanieść poprawki lub uzupełnić dane w przygotowanym przez urząd zeznaniu
  • Dzięki usłudze Twój e-PIT nie spóźnisz się ze złożeniem deklaracji PIT

Dla kogo Twój e-PIT?

Usługa Twój e-pit przygotowana przez resort finansów będzie dotyczyć podatników rozliczających się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem, a ponadto osób samotnie wychowujących dzieci oraz tych, którzy chcą wesprzeć 1% podatku wybraną organizację pożytku publicznego. Będą mogli z niego skorzystać podatnicy, którzy są osobami fizycznymi nieprowadzącymi pozarolniczej działalności gospodarczej, jak też (od 2020 r.) prowadzący taki rodzaj działalności.